Pink Rosa

Pink Rosa

nowa odmiana hodowli IO Skierniewice
Pink Rosa jest nową odmianą deserową o późnej porze dojrzewania owoców, cenną z uwagi na atrakcyjny wygląd, wysoką jędrność i obfite plonowanie, a także małą podatności na choroby liśca i wysoką wytrzymałość na przemarzanie

Pochodzenie: Pink Rosa ('Granda' x 'Sophie') jest nową odmianą truskawki przyjętą do badań rejestrowych COBORU i Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa pod numerem T-04052-06 w dniu 18.01.2012 roku. Odmiana wpisana będzie do krajowego rejestru odmian roślin sadowniczych na początku 2016 roku.

Roślina: Wzrost roślin silny, pokrój luźny, rozłożysty, ulistnienie średnio obfite. Liścia jasnozielone o średnim połysku, lekko wklęsłe wzdłuż nerwu głównego, o ząbkowanych brzegach, tępo zakończonych (półkolistych). Rozłogi średnio liczne, słabo owłosione, o umiarkowanym zabarwieniu antocyjanowym. Kwiatostany ukryte pod powierzchnią liści. Kwitnienie obfite. Kwiaty duże obupłciowe, o kielichu znacznie mniejszym niż korona i nakładających się płatkami korony.

Owoce: Duże i bardzo duże, szeroko stożkowate i sercowate, bardzo kształtne, czerwono-różowe, specyficznie wybarwiające się, o dość silnym połysku, jędrne (jędrniejsze niż owoce odmian 'Elsanta' i 'Honeoye'), o zagłębionych orzeszkach, umiarkowanie aromatyczne, dość smaczne, lekko kwaskowate. Miąższ pomarańczowo-czerwony, komora powietrzna bardzo mała; kielich przylegający do owocu, o średnicy mniejszej w stosunku do średnicy owocu i działkach dość wąskich, nieco odchylonych, umiarkowanie trudno oddzielających się od owocu.

Polecana jest zarówno do uprawy na plantacjach towarowych, jak i ogrodach przydomowych.
*Odmiana posiadająca licencję. Odmiany nie można rozmnażać i sprzedawać, a także zgodnie z nowym ustawodawstwem powielać na własne potrzeby.