Gospodarstwo

Gospodarstwo AGRO-TRUS

Gospodarstwo AGRO-TRUS Marioli i Dariusza Wójcickich w Pustkowej Górze zajmuje się od 1990 roku produkcją sadzonek truskawek i owoców jagodowych.

Zaczynaliśmy w roku 1982 od siedmiohektarowej działki na której znajduje się obecnie nasze siedlisko. Przez trzydzieści lat powiększaliśmy gospodarstwo dokupując stopniowo kolejne działki ziemi osiągając areał 100 ha. Plantacje truskawek wraz z matecznikami zajmują do 20 % powierzchni.

Wraz z powiększaniem powierzchni wdrażaliśmy nowe technologie w uprawie truskawek montując profesjonalne nawadnianie aby zakładać plantację na agrowłókninie. Obecnie każde pole, na którym uprawiamy truskawki, może być nawadniane.


Pustkowa Góra

We wsi Pustkowa Góra położonej wśród lasów kompleksu Grotniki przeważają grunty V i VI klasy. Lekkie, bielicowe ziemie są wolne od chorób grzybowych i nadają się idealnie do produkcji sadzonek. Niedobory wody uzupełniamy podlewając deszczowniami lub liniami kroplującymi. W płodozmianie między uprawami truskawek wykorzystujemy zboża i gorczycę aby podnieść zdrowotność plantacji.


Park maszynowy

Skorzystaliśmy z programów unijnej pomocy (SAPARD, SPO, PROW) modernizując park maszynowy. Dzięki tym programom posiadamy profesjonalny sprzęt do ochrony i nawożenia roślin oraz chłodnie do przechowywania sadzonek truskawek. W przyszłości planujemy budowę sortowni – pakowni aby sprostać oczekiwaniom odbiorców na rynku zagranicznym jak również krajowym. Ponieważ prowadzimy gospodarstwo rodzinne planujemy zwiększyć asortyment o owoce malin i borówki amerykańskiej.