Grandarosa

Grandarosa


Pochodzenie: Grandarosa ('Granda' x 'Camarosa') jest nową odmianą truskawki przyjętą do badań rejestracyjnych COBORU i Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa (KO) pod numerem T-03021-12 w dniu 17.01.2011 roku. Odmiana wpisana będzie do krajowego rejestru odmian Roślin sadowniczych (KR) na początku 2015 roku.

Roślina: wzrost silny, pokrój luźny, wzniesiony, ulistnienie średnio obfite. Liście jasno zielone, o dość silnym połysku, lekko wklęsłe, o brzegach karbowanych, tępo zakończonych (półkolistych). Rozłogi liczne, słabo owłosione, o słabym zabarwieniu antocyjanowym. Kwiatostany dorastają do powierzchni liści, ale część może by ć w nich ukryta. Kwitnienie obfite. Kwiaty bardzo duże, obupłciowe, o kielichu znacznie mniejszym niż korona i nakładających się płatkach korony.

Owoce: duże i bardzo duże, stożkowate, bardzo kształtne pomarańczowoczerwone, równomiernie wybarwione, o silnym połysku, bardzo jędrne (znacznie jędrniejsze niż owoce odmiany 'Elsanta'), o lekko zagłębionych orzeszkach, umiarkowanie aromatyczne i bardzo smaczne. Miąższ jasnoczerwony, komora powietrzna średniej wielkości, kielich przylegający do owocu, o średnicy zbliżonej do średnicy owocu i działkach częściowo odchylonych, umiarkowanie trudno oddzielających się od owocu.

Inne właściwości: odmian średnio wczesna, odznaczająca się obfitym plonowaniem. Owoce są mało podatne na szarą pleśń. Rośliny wykazują mała podatność na białą plamistość liści oraz na mączniaka prawdziwego truskawki, ale są umiarkowanie podatne na czerwoną plamistość liści i wertycyliozę. Są również wytrzymałem na przemarzanie.

Odmiana polecana na plantacje towarowe jak i do uprawy amatorskiej

"Odmiana Grandarosa została wyhodowana w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach. Zamieszczony opis i zdjęcia tej odmiany pochodzą z oferty wdrożeniowej Instytutu Ogrodnictwa (autorstwo: dr Agnieszka Masny i prof. dr hab. Edward Żurawicz)".

*Odmiana posiadająca licencję. Odmiany nie można rozmnażać i sprzedawać, a także zgodnie z nowym ustawodawstwem powielać na własne potrzeby.