Panvik

Panvik

nowa odmiana hodowli IO Skierniewice
Pochodzenie: 'Panvik' ('Panon' x 'Vikat') jest nową odmianą truskawki przyjętą do badań rejestrowych COBORU (w dniu 24.01.2013 r.) i Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa (w dniu 15.01.2013 r.) pod numerem T-04048-01. Odmiana wpisana do krajowego rejestru odmian roślin sadowniczych na początku 2017 roku.

Roślina: Wzrost roślin umiarkowanie silny. Liście jasnozielone, o średnim połysku. Rozłogi liczne. Kwiatostany w większości ukryte pod powierzchnią liści, chociaż część z nich dorasta do powierzchni liści. Kwitnienie obfite. Kwiaty duże, obupłciowe, o kielichu równym lub nieco mniejszym niż korona i nakładających się płatkach korony.

Owoce: Duże i średniej wielkości, szeroko stożkowate lub sercowate, pomarańczowo-czerwone, równomiernie wybarwione, o dość silnym połysku, jędrne (jędrniejsze niż owoce odmian 'Elsanta' i 'Honeoye'), atrakcyjne w wyglądzie, aromatyczne, lekko kwaskowe. Miąższ intensywnie czerwony, komora powietrzna bardzo mała, szypułka umiarkowanie trudno oddzielająca się od owocu.

Inne właściwości:odmiana późna (o około 5-7 dni późniejsza od odmiany 'Senga Sengana' i 2-3 dni od 'Florence'), odznaczająca się obfitym plonowaniem. Owoce są mało podatne na szarą pleśń. Rośliny wykazują małą podatność na białą i czerwoną plamistość liści oraz mączniaka prawdziwego truskawki, a także na werticiliozę. Są również wytrzymałe na przemarzanie.

Odmiana Panvik została wyhodowana w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach. Zamieszczony opis i zdjęcia tej odmiany pochodzą z oferty wdrożeniowej Instytutu Ogrodnictwa (autorstwo: dr Agnieszka Masny ,prof. dr hab. Edward Żurawicz, mgr Jolanta Kubik).

*Odmiana posiadająca licencję. Odmiany nie można rozmnażać i sprzedawać, a także zgodnie z nowym ustawodawstwem powielać na własne potrzeby.